101 niet zoo gemakkelijk van al die dingen afstand te doen!" »Och, ik geloof, dat alles heel gemakkelijk is, als er maar echte, ware liefde is. Je denkt dan niet zoo ver na! En ik geloof ook niet, dat je dan ooit berouw hebt van wat je gedaan hebt." »En zou 'n vrouw zoover zichzelf kunnen vergeten, dat zij bijvoorbeeld zou kunnen houden van 'n man die al eens 'n ander heeft liefgehaddie 'n verleden heeft? Liefde moet toch rusten op achting, op het waardeeren van eikaars karakter. Anders is het niets dan hartstocht. En als nu de man iets heeft gedaan, vroeger, dat de wereld veroordeelt, en waardoor hij misschien het vertrouwen en 't geloof van de vrouw zou verliezen. Iets uit z'n verledendat zich tusschen hen stelt. Denk je, dat er dan nog liefde mogelijk is »Ik weet niet. Je maakt het zoo ingewikkeld en zoo donker. Maar ik geloof, dat je veel kunt vergeven heel veel, als je erg van iemand houdt". Zij werden op-eens beiden stil. En in die stilte zochten ze eikaars gedachten te raden. In Mathilde klom een duister vermoeden op, een vaag begrijpen van de beteekenis van Henk's vragen. Zou hij 'n verleden hebbeniets zwarts dat ze niet kende Zij herinnerde zich weldat er vroeger allerlei dingen van hem werden gefluisterddingen die ze evenwel nooit had begrepen. Zij wist ook, dat hij de eerste tijden na zijn terugkomst in M. erg triest was geweest, bijna nooit uitging, heel bleek zag. En dat hare ouders eerst een beetje wantrouwend tegen hem hadden gedaanwat koel. Zij vermoedde numet het ver scherpte, verfijnde instinct van vrouw, die liefheeft,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1906 | | pagina 279