63 je bang bent voor je eigen oordeel, omdat je niet denken durft, loop je weg en probeert te droomen van andere dingen, die jong zijn als jij En hij zocht dan dat alles te vergeten in een vroolijk luidruchtig leven, in een roes van heel gewone dingen. En maanden lang was hij als de anderenamuseerde zichverveelde zichkwam eiken middag in z'n stam kroeg en eiken avond in een café-chantant. Om dan opeens weer anders te worden. 't Gebeurde meestal heel onverwachts. Soms, als hij door een avondstraat liep, waar kindergejoel opschaterde enzich kaatsend tegen de huizenweer verloor, als de zon onderging in een weemoedig-stem- mende wolkenluchtkon hij plotseling naar z'n kamer loopenom voor weken te verdwijnen en alleen te zijn met z'n gedachten. Dan voelde hij zooveel ellende in het leven werd z'n ziel hulpeloos en onmachtig, wilde hij het uit schreeuwen in z'n zwarte troosteloosheid. En in z'n allerdiepste denken borrelde het dan; daar was] iets, dat hem helpen konom zich te onttrekken aan zooveel wat hij dan grof en laag en gemeen vond. Maar omdat hij een zwakkeling was, één die zocht naar steun om wat goedswat edels te geven en die nergens zoo'n steun wist, omdat z'n zwakheid hem belette z'n innigste krachten te geven aan z'n streven daarom kon hij nooit dat geheimzinnige iets begrijpen, er volmaakt in doordringen. Eens had hij gedacht dien steun te zullen vinden. Ze was heel plotseling in z'n leven gekomenzooals een blanke bloemdie eensklaps haar bladen openvouwt, waar niemand haar ooit zou hebben gezocht.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1907 | | pagina 263