$3 nooit had hij haar nog losgelaten, als hij het lot zag twijfelen tegenover hem, haar grooten gunsteling: hij wierp zn hemelsblauwe dragonders, z'n donkere vol- tigeurs, z'n juichende infanterie in haar schoot maar zelfs al was dat nog niet genoeg voor die be bloede veeleischende handenz'n garde gaf hij nooit Ze was met hem getrokken door al die schitterende zegejaren en was een wondere liefde geworden in die koude, onbegrepen ziel, die niets had liefgehad en gekoesterd als z'n dolle heerschzuchten z'n keizers- droomen. Nu moest ze het lot van haar keizer beslissen Daar was een oogenblik stilte toen de oude garde aanrukte, het geweer in den arm, zonder één enkel schot te lossentegen den rooden vijandgindsop het plateau Mont Sint Jean. Daar was een kort oogenblik van volkomen stilte, want nu ging het gebeuren. En er kwam iets zonder lings over het slagveldtoen die zwijgende massa naderschoof; er ging een gevoel van stille ontzetting langs de roode soldaten achter de kanonnen op den plateaurand ze bleven een oogenblik wezenloos, toen ze dat ongeziene, dat zwijgende zagen naderkomen, steeds nader Eén kort oogenblik maartoen knalden en knetterden de schoten weer en de oude garde verdween in een nevel In dien witten wijden nevel is ze ondergegaan. Ze hebben gevochten als duivels rondom hun adelaar, ze hebben gevochten voor dien somberen kleinen man die ze hadden omhooggeheven op hun bajonetten, ze hebben gehuild, gevloekt, geworsteld, het onmenschelijke gedaan maar 't ging niet meer.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1907 | | pagina 293