14 hij schenkt ons het vermogen de hoogste toppen van het leven te bereiken en doet ons daar rustig en onwankel baar standhouden. Hij is de eeuwige kern en oorsprong van het staal in het karakter, waaruit het zwaard van den overwinnaar wordt gesmeed. Ik bedoel den moed in den hoogen zin van het woord, dien onze moedertaal in al hare diepte en innigheid daaraan hecht, den moed van den Germaanvan hooger oorsprongmeer superieur dan 't »courage" van Romaansche afkomst; den moed, die in het Teutoburgerwoud de legioenen ver nietigde, gevormd in de school van een Caesar, en die eeuwen later nogmaals, in de velden van Waterloo in 't einde zegevierde over de legerscharen van een Napoleon. Die moed is niet alleen een deugd van den krijgs man neendie moed is ook de hoogste burgerdeugd. Zonder dien moed geen groote staatkunde, geen stoute letterkunde, geen kunst die aangrijpt en verheft. Zonder dien moed geen Willem de Zwijger, geen Olden- barnevelt, geen Jan de Witt, geen Willem de Derde, Stadhouder en Koning, maar ook geen waarachtig dichter, geen kunstenaar, geen Vondel, geen daCosta, die zelf getuigt: zonder heldenmoed geen dichter." En terecht stond dan ook aan den ingang van Rubens werkplaats niet de bede om weelde van fantasie, maar wel om »een moedigen geest, een, die niet schroomt te te sterven." Ook deze werkplaatsdeze kweekplaats der aan staande aanvoerders van Neerlands leger, heeft tot roeping, mede te werken tot ontwikkeling van dien moedigen geestdie 't sterven niet schroomt. Want deze Academie heeft eene zeer veelzijdige taak.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1908 | | pagina 190