ló Daar sprak «de ijzeren Hertog", vrij van alle sentimen taliteit, deze gedenkwaardige woorden: «Mier werd de slag van Waterloo gewonnen". Hij begreep dus, dat ook 't beste van hetgeen de mensch doetwel voor een deel uit hem zelf voortkomt, doch gedragen, versterkt, veredeld door 't geen hem toevloeit van anderende bestendie vóór en die met hem leefden. Ook voor Nederland is het tijdperk van den eeuwigen vrede nog niet aangebroken. Dat hebben wij dezen zomer op het Binnenhof in de Ridderzaal kunnen ver nemen Eenmaal, wellicht spoedig, zal, voor de rechtbank der historie, de hoogste rechtspraak weder door het zwaard geschieden. Welnu, als dan, na het einde van een langen, maar roemvollen strijd en na het sluiten van een eervollen vrede, wellicht een van U, of anders zeker een van hendie na U hier komenweder terugkeert naar dit doorlucht Kasteeldat hij dan ook moge getuigen «Hier werd Java behouden", en een ander: «Hier werd Nederland gered." Maar niet alleen die enkelen. Neen allen en mogen 'ter velen zijn die met vromen zin eenmaal hunne schreden naar hier wenden, wanneer het kruis voor Moed, Beleid en Trouw hunne borst versiert, mogen allen hier dankbaar kunnen getuigen, hoeveel zij, hun plicht getrouw tot aan den dood, op hun loopbaan verschuldigd waren aan deze Academie en daarmede ook in hooge mate aan hendie niet met het woord, dat wekt, maar met de daad, die trekt, tot U hier gesproken hebben van trouwe plichtsver vulling tot in den dood, en wier namen voortaan niet meer voor Uwe oogen verborgen zijn. Dat geve God!"

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1908 | | pagina 192