17 Onmiddellijk na de toespraak van den Generaal zette het Cadetten-Strijkorkest het Wilhelmus in de oude toonzetting in en tegelijkertijd werden door den President en den Secretaris-Penningmeester van den Senaat de gordijnen weggeschoven, waarachter de schilderij verborgen was. In hooge mate indrukwekkend en plechtig was het oogenblik, waarop de namen der gevallenen zichtbaar werden, met goud-glanzende letteren als gegrift in een steenen plaatstaande in den doorgang van een breede monumentale triumfpoort. Bewaakt door Mars en Minerva, die, met de symbolen van trouw en wijsheid, aan den voet, zijn opgesteld in nissen van de massale steunmuren der poort, schitteren de namen der gevallenen als in triumf ons tegen. In stout naar voren bogende bouwvormen draagt de poort het Nederlandsche Wapen. Friezenwaarlangs jubelende cherubjes bloemranken slingeren, dragen in forsch ingehouwen majuskels de woorden«Den Vader- lant ghetrouwe blijf ick tot inden doot", terwijl aan de onderzijde op een cartel is aangebracht de kernspreuk: «Een heldenzwaard is beter dan de sterkste vesting". Het wapen van Breda en het monogram der Academie beide in lauwerkrans, zijn aangebracht, het eerste boven het beeld van Marshet tweede boven dat van Minerva. Het geheele doek is en relief en in grisaille-toon geschilderd in den stijl der Witjens in het Paleis op den Dam en in het Huis ten Bosch te 's Gravenhage. Een zwarezwart houten lijst met gouden integrand omvat de schilderij. 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1908 | | pagina 193