19 Op uitmuntende wijze is men hierin geslaagd. Sober en ernstig, in hooge mate zinrijk is de uitvoering. Het Rijkswapen in zijn jongsten vorm bekroont het gehee en de aloude leuze zooals dienaar ik meen bet eerst voorkomt in bet Geuzenliedekensboeksken maar ook thans weer is gegrift in onze nieuwste veld- vuurmonden; »Den Vaderlandt ghetrouwe blijf ick tot inden Doot bevat zoowel de hulde aan de gevallenen als de aanwijzing van den te volgen weg voor de levenden. De namen van hendie wijhier vereenigdhet eeresaluut brengenworden bewaakt door de forsch krachtige Marsfiguurmet het symbool van trouw aan den voet, en de teeder uitgevoerde Minervafiguurmet het wijsheids-embleem. Beleidvol, krachtig optreden, getrouw aan de eenmaal afgelegde belofte, met wijze zachtheid, waar noodig! En dan de leuze aan den voet: «Een heldenzwaard is beter dan de sterkste vesting." Vooral dit kernachtig, oorspronkelijk woord dient in aller geheugen te worden opgenomen. Als vertolking daarvan zou ik dit wel zeggen Welke vorderingen de rusteloos voortschrijdende techniek ook moge maken welke uitvindingen door het menschelijk vernuft mogen tot stand komen op het gebied van vernielings- en verdedigingsmiddelenaltijd zal de hoogste waarde be houden: de mannenmoed, de mannelijke kracht, de onversaagdheid. Alles is nutteloos, als de geest, die aan de stof leven moet inblazenniet of gebrekkig aanwezig is. Cadettenik twijfel er niet aanof gij zult dit gedenkteeken in hooge eere houden. Gij ziet: het bevat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1908 | | pagina 195