7 De bouw van liet tegenwoordig Kasteel werd begonnen in 1536 door Graaf Hendrik III van Nassau. Vóór dien stond op de zelfde plaats de burcht van Jan van Polanen, gesticht in 1350, van welken burcht bij den nieuwbouw enkele gedeelten werden gebruikt. Hendrik of Henricus III, die in 150-4 de bezittingen van zijn Oom Engelbrecht II geërfd had, was een broeder van Willem den Rijke den Vader van Prins Willem den Zwijger. Een der grootste veldheeren en staatslieden van zijn tijd, was hij door Keizer Maximiliaan van Oostenrijk tot een der opvoeders van den jeugdigen Karel V aangewezen, welken Vorst hij in zijne talrijke oorlogen diende, maar dien hij ook op zijne reizen o.a. in Italië vergezelde. Hieraan moet meer dan waarschijnlijk worden toe geschreven dat aan een Italiaanschen bouwmeester Bologna Vlaming van geboortede bouw werd opge dragen en de stijl der Italiaansche Renaissance spreekt o.m. duidelijk uit de binnenplaats, die gij U ook aan de vierde zijde, door een open zuilengang de tegenwoordige eetzaal moet begrensd denken. Prins Willem de Zwijger erfde, zooals ge U zult herinneren, de Bredasche goederen en het Prinsdom Oranje van Rene van CHaLONS, die de zoon was van den stichter Henricus III en heeft het Kasteel bewoond o.a. tijdens zijn huwelijk met Anna van Saksen. Toen in 1568 de Prins uit de heerschappij van zijne goederen ontzet werd ging het Kasteel in Spaansche handen over, waarin het verbleef tot 4 Maart 1590, de verrassing door het turfschip.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1909 | | pagina 173