86 En ze doorleeft weer dien tijd van groot, onmetelijk geluk. Ze is getrouwd met hem, den jongen, veel- belovenden ambtenaar. Die tonen verkondigen haar hoe groothoe rein hunne liefde geweest is. 0 wat klinkt daar een schril accoordZou de groote kunstenaar zich vergist hebben of zou hij opzettelijk een dissonant hebben aangeslagen? Men vermoedt hetZij weet hetDie valsche toon dat schrille accoord, dat is de noodkreet van een ge broken levendat is het verliezen van een oneindig geluk Daar komt een tijd van onrustvan angst. Alleen geheel alleen met man en kinderen is ze daar in de onbegrensde wildernis. Onbewaakt, onbeschermd!! En in die tonen klinken de voorteekeneu van een naderend onheil. Thans voelt ze hetbegrijpt ze het. 0, waarom heeft ze het toén niet begrepen! En weer zinkt ze weg, weer zijn menschen en zaal niéts voor haar. Het is de laatste dag van hun samenzijn, de laatste dag, dat hij de zon zag opkomen in al haar stralende pracht en schoonheid. Klinkt daar niet in die tonen de groote angst, die ze doorstaan heefttoen de troepen verbeid werden de troependie moesten komen vóórdat de opgezweepte fanatieke bevolking kwam opzetten om hem te willen dwingen zijn plicht te verzaken, hem voor de keus te stellen: de plicht te verzaken of de dood. En ze wéét het, hij zal niet aarzelen, z'n eer gaat hem boven z'n leven En in die klanken, woest en donderend, ratelend en bruisend, klinkt daarin niet het gekletter van wa-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1910 | | pagina 264