18 zou ijlen, om hem in cle armen te vliegenen dan dacht hij weer hoe heel anders het was geweest toen hij vertroknog voelde hij de beklemming van het oogenblik van afscheid, zag hij de hope- looze, droeve uitdrukking op Marianka's betraand gezichtje. Ze had hem, bijgeloovig als eene echte Russin, een klein heiligenbeeldje meegegeven, dat hij altijd op de bloote borst moest dragen als talisman. Het zou hem beschermen tegen de vijandelijke kogels; dat geloofde ze vast in haar kinderlijk bij geloof en ook Dmitri had het altijd een zoo warm, veilig gevoel gevondenen vaak in oogenblikken van neerslachtigheid had de gedachte aan het beeldje en aan haar die 't hem gaf, hem weer nieuwe kracht geschonken. Al peinzende hadden ook nü zijne vingers hun weg gezocht en gevonden door zijne kleeren, en onwillekeurig moest hij even lachen, toen hij bemerkte, dat als 'tware zonder het zelf te weten, zijne hand het beeldje van zijn borst had genomen. Dan liet hij zijne gedachten weer den vrijen loop, en voorbij holden ze in wilde vaart, als in cinematographengeschitterbrengend allerlei lief en leed, tafereeltjes uit het verleden terug in zijn geheugen, plots verschijnend, dan uiteenstuivend als zoo straks de sneeuwvlokjes. Zoo stond hij onbeweeglijk, ver, heel ver weg in het land der gedachten, en nog steeds hield hij den talisman in de hand. Plotseling echter werd hij opgeschrikt door Saschadie snelschor fluisterend, hem iets meèdëelde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1911 | | pagina 216