31 duizenden willen ruilen tegen onze Academieons oude Kasteel van Breda, dat monument uit de Vaderlandsche Geschiedenis. Met trots dacht ik eraan, welk een verschil het is om in zoo'n vergulde kooi te zijn opgeborgen of omringd te zijn door dezelfde gracht, waarlangs eenmaal „het turfschip" binnen de veste kwam. Kan zoo'n hypermodern gebouw bij zijne bewoners ooit een tooneel uit de geschiedenis hunner voorvaderen voor den geest roepen? Neen, sterker dan ooit was ik overtuigd van het voorrecht, dat we genieten om in het oude paleis van Engelbert van Nassau te mogen wonen, dat zijn rijk historisch verleden te danken heeft aan de belangrijke rol, die het in de geschiedenis heeft gespeeld. Herinnert het ons niet vaak aan onze roemvolle dagentoen we het Spaansche juk wilden afschudden en na tachtig jarigen strijd als onafhankelijk volk in de rij der natiën alom met eere werden genoemd?! En wat zal ik nu nog vertellen van den maaltijd, die den dag besloot? 'tWas eenvoudig onbe schrijfelijk, maar toch wil ik probeeren in grove trekken er iets van weer te geven. Hoe kon het anders zijn in zoo'n echt Brusselsch eethuiswaar een keurig zaaltje in empire-stijl speciaal was ingerichtwaar een pianist en violist de gemoederen opwonden en de kelen deden werkenwaar Bacchus werd geëerbiedigdwaar alleen kaarsen met hun verleidelijk schijnsel voor de verlichting zorgden en waar we met ons twaalven ongestoord de uitgelatenheid ten top konden laten stijgen. Iedere

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1912 | | pagina 177