6i nemen. Dus rijst ten slotte de vraag: waar is de plaats van cle vrouw, in het huishouden of op 't kantoor? En je zult toch wel met me eens zijn Suus, dat in 't algemeen beschouwd, eene vrouw moet trouwen, het huishouden besturen, hare kinderen groot brengen. Is ze door de omstandigheden gedwongen, ongehuwd te blijven kan ze dus hare natuurlijke bestemming niet volgen, dan staat de wereld voor haar open, en ik geloof niet, dat haar dan de plaats, die haar toekomt, zal onthouden blijven. Ze waren nu heel ernstig geworden, die twee jonge menschen. Zij had betoogd, zonder Recht- haberei, zonder bijgedachte, het goed recht van de vrouw, naast den man, in den strijd om 't bestaan. Zij dacht als vrouw; was het te ver wonderen dat het eeuwige vrouwelijke haar nu parten speelde Toen zij dan ook wilde verklaren dat haar het huwelijk niet bepaald tegenblonk als de ideaal-toekomst voor „de vrouw" en dat ze, zoolang de gehuwde vrouw zoo schandelijk werd behandeld door de wet als tot nu toe 't geval was, er niet over dacht te gaan trouwen, riep Tom vol vuur uit„Neen Suusdat meen je niet, dat kan je niet meenen. Als eenmaal de tijd daar is, dat je een man zult liefhebben, een man, die voor jou de verpersoonlijking is van al wat mooi is, en goed, en edel, en jij bent ook voor dien man het meisje, aan wie hij zijn verdere leven wil wijden, en hij zegt „Suus, wil je met mij door 'tleven gaan," dan redeneer je niet meer over de ondergeschikte plaats van de vrouw in 't huwelijk,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1912 | | pagina 207