21 levering verbood alle herstelzoodat de tand des tijds ongestoord haar schennend bedrijf kon vol brengen. Massieve steenklompen brokten saam tot wat eens het peristilium was; tot de zalen waar zij huisdenhad de God der Winden vrijen toegang; het voedsel hun toebedeeld was sober, doch krachtig- stalend hun lichaam tegen de aanvechtingen des vleesches. Alleen de Piazza Amusementana, welke voor de Academici slechts gedurende enkele uren van den dag toegankelijk was, vormde een luxueus, kunst vol verblijf. Tal van wit-marmeren banken, de leuningen getooid met symbolische figuren, voor stellende de heilige rythenstonden langs de wanden. Hierop rustten de geestesuitverkorenen des volks van hun zware dagtaak en bij de exal- teerende golven der exotische muziekvoortgebracht door de goddelijke priesters van Minerva, stegen hun zielen tot in hemelen van louter reinheid en zalige extase van Al-liefde. Maar de stemmige schoonheid der marmeren rustbanken met hunne gebeeldhouwde leuningen, de heilig-ontroerende geluidgolven der louterende melodiëndit alles verzonk in het niet bij de massalekilblanke beelden der groote voorgangers die in hunne verheven majesteit toch vol aan moedigende vriendelijkheid schenen neer te blikken op de jeugdige aanbidders aan hunne voeten. En zóó schoon was het blanke wit van het koele marmer, zóó nooit gezien heerlijk waren de lijnen en de welvingen der beeldlichamenzóó ontroerend- helder waren de van liefde-tot-het-Hoogste sprekende

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1916 | | pagina 229