Het versiersel is een wit geëmailleerd kruis met acht goud geparelde puntenop de armen van het kruis staan de woorden: „Voor moed, beleid, trouw". Over het kruis ligt het Bourgon disch kruis, bestaande uit groene laurierstokken, samengebonden door een vuurslag en op de keerzijde vervangen door een blauw geëmailleerd medaillon, waarop in het midden van een laurier krans een W, alles gedekt door de gouden koninklijke kroon. Het lint is oranje met twee donkerblauwe smalle strepen. Het teeken van onderscheiding is Voor de Grootkruizen: een zilveren ster, geborduurd op den rok, aan de linkerzijde, 't juweel van de orde aan een lint van vier vingers breedte, „en écharpe" van de rechter naar de linkerzijde. Voor de Commandeurshet ordeteeken geborduurd op den rok, aan de linkerzijde, zonder ster, doch met de kroon en het juweel aan een lint van drie vingers breedte „en sautoir". Ridders 3e klasse het ordeteeken aan een lint van twee vingers breed aan het knoopsgat. (1) Ridders 4de klasse een kleiner ordeteeken, waarvan de punten, vuurslag en kroon in zilver. Het wordt gedragen aan een lint van één vinger breedte aan het knoopsgat. Krijgslieden te water en te land, beneden den rang van officier, genieten een riddersoldij, overeenkomstig de wet. De Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ingesteld bij de wet van 29 September 1815; zij strekt ter vereerende onderscheiding van alle Nederlanders, die bewijzen geven van beproefde vaderlandsliefde, bijzonderen ijver en trouw 152 (1) Het; Koninklijk besluit van 30 Mei 1913 zegt omtrent het bevestigen van do respectievelijke ordeteebenen aan de linten het navolgendo 1. Op het lint wordt hot ordeteekeu gedragen door officieren 2, Op of aan het lint (in 't eerste geval het lint oen breedte van 25 mM): a eereteekenen voor krijgsverrichtingen; b. medailles voor trouwen dienst van militairen boneden don rang van officier c. draagpenning tot bolooning van menschlievend hulpbetoon en als blijk van erkentelijkheid voor het aanbieden van geschenken; d. eoreteeken voor belangrijke diensten in of jegens de vereeniging het Nedor- landsche Koode Kruis bewezen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1920 | | pagina 178