dienst bij de Landmacht terugkeert, ingaande 20 December 1913, wordende hem gedurende dien tijd een tijdelijk eervol ontslag uit den dienst verleend. In Albaneeschen krijgsdienst bekleedde hij den rang van Luitenant-Kolonel en was met de andere Nederlandsche officieren belast om de Albaneesche gendarmerie te organiseeren. Al heel spoedig brak er voor liet nieuwe Vorstendom een ernstige tijd aan, waardoor de organisatie van de Albaneesche strijdkrachten op den voor grond trad, de leiding van zaken feitelijk in zijn handen kwam en de Vorst hem het militair commando over zijn hoofdstad Durazzo opdroeg. Bij de verdediging dezer stad tegen een onverwachten aanval der opstandelingen, in den morgen van .15 Juni 1914, ongeveer 6 uur, gesneuveld. Schot door de rechter borst met doorboring van den hoofdslagader. Den volgenden dag niet buitengewone krijgsmanseer voor- loopig begraven in tegenwoordigheid van den Vorst, die op de baar de versierselen van Grootkruis van den Albaneeschen Zwarten Adelaar neerlegde, en van de Vorstin, die in rouw gewaad een krans van laurierbladeren daaraan hechtte. 1 Juli 1914 werd het stoffelijk overschot overgebracht op H. M.'s pantserdekscliip „Noord-Brabant", om onder Neder landsche vlag naar het vaderland te worden overgebracht. 15 Juli d. a. v. nam Leger en Vloot het op den vasten wal van Amsterdam in ontvangst en werd het in den namiddag van dien dag te Groningen begraven. Een volledig verhaal te geven van het grootsch en indruk wekkend karakter dezer uitvaart, is met liet oog op de be knoptheid eener biographic niet mogelijk. Laten wij volstaan niet mede te deelen, dat zij alles overtrof wat op dit gebied, naar menschenheugenis, ooit is geschied en laten wij van het vele besprokene alleen de rede van den Minister van Oorlog vermelden, die met den Minister van Buitenlandsche Zaken de Nederlandsche regeering vertegenwoordigde. „Aber Thomson gefallen." Nog klinken, als een jammer- 31

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1922 | | pagina 47