32 klacht door de telefoon overgebracht, die woorden mij in het oor. Het was in den namiddag van den 15den Juni, dat de tijding mij bereikte; zij vormde het aangrijpende slot van de mededeeling, dat dien morgen de aanval op Durazzo was afgeslagen. Aan de juistheid van liet gericht viel aldra niet meer te twijfelen. De Nederlander, op wien het oog van heel de wereld was gericht, omdat, zoo van iemand, van hem werd verwacht, dat hij orde zou weten te scheppen in een verwarden toe stand, waarin het ongelukkige Albanië zich bevindt, was daar plotseling ontrukt aan de taak, die hij zich had opge legd, aan den Vorst, die in hem een vertrouwd raadsman had gevonden, aan het volk, waarvan een groot gedeelte hoopvol tegen hem opzag. Aan ons land ontviel een zijner meest begaafde zonen; aan ons leger een officier van bui- tengèwone bekwaamheid, de voorste in de rij op den weg naar de weerbaarheid van gansch een volk. En waarom dat? Waarom moest het bloed der onzen een bodem drenken, die ons vreemd is? Het was toch niet in Nederlandschen dienst, dat Thom son het leven liet. Het waren geen Nèderlandsche belangen, waarvoor hij zijn schier onuitputtelijke werkkracht, zijn groote energie, zijn veelzijdige talenten ten beste gaf. Inderdaad, een tastbaar voordeel is voor de kleine groep mannen, die daar ginds de eer van den Nederlandschen naam hoog houdt, niet te behalen. Het doel, waarvoor zij zich, de roepstem volgende der zes betrokken mogendheden, beschikbaar stelden, reikte hooger. Want zwak in aantal, misdeeld van hulpmiddelen, hebben

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1922 | | pagina 48