zij claar een belangrijke bijdrage weten te leveren tot de ont wikkelingsgeschiedenis der menschkeid. In weerwil van ruwe onderbreking van hun werk, staan die mannen nog altijd daar in den dienst der beschaving. Wanneer men bedenkt, dat de cultuurvolken van Europa eeuwen hebben noodig gehad om zich uit den toestand der middeleeuwen op te werken tot het peil van ontwikkeling en beschaving, dat thans is bereikt, dan vraagt men zich af, of het den Balkan-volkeren zal gegeven zijn den weg van luet Oosten naar het Westen in sneller tempo af te leggen. Dat echter in het eind de rechtsbegrippen, de sociale en economische opvattingen van onzen tijd, zich ook daar zullen baanbreken,kan niet aan twijfel onderhevig zijn. En wanneer dan later de geschiedschrijver de wording van den rechtstaat, ook in Albanië, zal hebben op te teekenen, dan zal hij met een gevoel van eerbied hebben te verwijlen bij de episode, waarin een handvol wakkere mannen uit het .Noorden, Nederlandsche officieren, eerlijk en oprecht, eenvoudig en standvastig, arbeidende aan wat zij hun plicht achtten, er naar streefden orde te brengen in den chaos, te breidelen het ruwe recht van den sterkste. Dan zal hij niet verzuimen hulde te brengen aan die mannen en bovenal zal het de naam van Thomson zijn, waaraan hij een bladzijde in zijn geschiedboek zal keibben te wijden. Toen de tijding van zijn dood in Nederland zich ver breidde, was er diepe ontroering in het land. Na de met spanning gevolgde gebeurtenissen, die zich ginder afspeelden, was er, trots verschil van meening op velerlei gebied, een oogenblik, dat door heel ons volk één gelijk gestemde tril ling voer. Dat oogenblik heeft de regeering willen vastgrijpen. Dat feit gaf haar aanleiding het stoffelijk overschot van dezen uitstekenden Nederlander onder Nederlandsche vlag te doen vervoeren naar den vaderlandschen bodem. 38

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1922 | | pagina 49