Wanneer men de beteeken is der instelling wil eeren, zooals de gastheeren van lieden dat bedoelen te doen, dan heeft men dus niet alleen rekening te houden met liet verleden, met hetgeen volbracht is, maar dan heeft men ook een plaats in te ruimen aan die uitdrukkelijk vooropgezette bedoeling van opwekking der jongeren. Op die uitdrukking „opgewektheid" wil ik bijzonderen nadruk leggende opgewektheid is een der voornaamste factoren van dapperheid, volharding en zelfverlooche ning. Ik weet niet of ik deze strekking reeds zoeken mag in de oudste der in de geschiedenis bekende orden van ridders, omtrent den jare 500 gesticht door Clovis I, Koning der Franken. De naam dier orde zou doen den ken dat, naast den vromen zin aan de instelling eigen, eene ruime plaats aan opgewektheid was toegedacht zij heette van sancta ampullaeof te wel van de heilige flesch. Wat ik wel weet is, dat de deugd der opgewekt heid door de ridderschap, welke de meest vermaarde in de geschiedenis geworden is, die der Tempelieren, zoo betracht is, dat zjfi in 't verkeerde uiterste oversloeg aldus waarschuwende hoe ook in deze de overdaad schaadt. Goed begrepen ligt in opgewektheid de geheime kracht tegen ontmoediging. Zoo is zij door de eeuwen heen ook toegepast. In Thebe, Athene, Sparta werd bij de openbare hul diging van verdiensten voor groote opgewektheid ge zorgd. Rome reikte zijne kronen van myrte-takken, eikenbladeren of lauweren met feestvertoon uit. Men bewaarde de zegeteekenen tot opwekking van omgeving en nageslacht. De stichter der M. W.. O. heeft iets dergelijks be doeld. Het reglement der orde geeft niet alleen aan 71

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1922 | | pagina 89