terug naar dien gedenkwaardigen namiddag, waarop ik het voorrecht had het leeraarspersoneel en de leer lingen van den vereenigden Hoofdcursus en Cursus met het vaste personeel nog eenmaal te mogen ver zamelen onder de warme kleuren van ons ontplooid Hoofdcursusvaandel. Wat toen in mijn en stellig ook in uw aller binnenste zal zijn omgegaan, laat zich moeilijk onder woorden brengen. Wij allen waren ons bewust, dat het hier een afscheid gold, het einde van eene zelfstandige gemeen schap, die met zoovele banden van onderlinge trouw hecht aaneen was gesnoerd en die in den loop der jaren zoovele doorslaande bewijzen van haar bestaans recht naar binnen en buiten had aan den dag gelegd. Een heirleger van gedachten heeft zich toen van ons meester gemaakt, waar de herinnering aan zoovele kameraden in ons opleefde, die reeds het tijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld en hun leven had den gelaten voor het vaderland. We verwijlden met die gedachten bij die reeks van mannen, van den Hoofdcursus afkomstig, die door daden van moed, beleid en trouw getoond hadden, waardige afstamme lingen te zijn van die groote familie, welke in het mat glazen paleis hare bakermat vond en we dachten terug aan nog zoovelen, die zich ook op andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt en daardoor den naam van hunnen Hoofdcursus hooghielden. Na mijnen achttien jarigen arbeid aan die inrichting van militair onderwijs werd op dat tijdstip een mijl paal in mijn leven geplaatst, waarbij ik moest terug denken aan vele moeilijkheden, soms donkere oogen- blikken, die ik echter met volharding te boven kwam, maar gelukkig aan nog veel meerdere als door helderen zonnegloed beschenen episoden, waaronder ik memo- 114

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1924 | | pagina 140