V. ten van een Staat, is deze bepaling toch in de conventie opgenomen. Verder werden nog oorlogsschepen en vliegtuigen op voorstel van Engeland van de bepalingen van deze conven tie uitgesloten, wat op de conferentie een zeer slechten indruk maakte. Bij een voorstel om ook chemische strijdmiddelen onder deze conventie te doen vallen, deed de Duitsche gedele geerde Eckhardt de mededeeling, dat zijn regeering bereid was een protocol te teekenen, dat den chemischen oorlog zou verbieden. Dit voorstel ontlokte groote geestdrift en een protocol werd opgesteld, waarbij de verdragsluitende mogendheden zich zouden verbinden, een verbod tegen het bezigen van chemische en bacteriologische middelen in een oorlog te eerbiedigen. De Noor Lange verklaarde zich ech ter tegen een dergelijk verbod, daar men volgens hem den oorlog toch niet zou kunnen humaniseeren. Boncour voelde ook iets voor dit standpunt. 17 Juni werd de conferentie gesloten. Op dezen dag tee kenden de volgende Staten de conventie: Amerika, Brazi lië, Chili, Engeland, Britsch-Indië, Estland, Ethiopië, Fin land, Frankrijk, Italië, Japan, Letland, Luxemburg, Polen, Roemenië, Salvador, Spanje en Zuid-Slavië. Het protocol tot verbod van den chemischen en bacte- riologischen oorlog werd door al deze Staten behalve Frankrijk onderteekend en door: Canada, Duitschland, Denemarken, Griekenland, Nicara gua, Nederland, Portugal, Turkije, Uruguay en Zwitserland. Later teekende Hongarije nog het protocol en de conven tie en Frankrijk het protocol, zoodat de conventie dus door 19 Staten en het protocol door 29 Staten onderteekend is. 102

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1926 | | pagina 110