DE APPLICATIESCHOLEN AAN DE K.M.A. Wie de geschiedenis van ons hooger militair onderwijs eenigszins kent, weet, dat de geregelde methodische hoo- gere vorming van onze officieren begonnen is met de Staf- school (4-jarige cursus), te Breda, welke 1 Nov. 1868 op gericht onder majoor J. M. van der Star van den G. S., tot 1 Nov. 1875 bestaan heeft. Weinigen weten, dat daar vóór te Haarlem onder majoor J. Schuurman van den G. S. een „(voorloopige) school ter opleiding van officieren voor den G.S." gewerkt heeft, welke 1 Mei 1868 opgericht op een basis van éénjarige cursussen, reeds 1 Nov. d.a.v. werd weggereorganiseerd. Aan bijna niemand van het thans levend geslacht is het echter bekend, dat reeds 10-tallen jaren daarvóór annex aan de K.M.A. een instelling bestaan heeft, feitelijk even oud als deze, welke instelling een eerste bescheiden poging beoogde tot hoogere vorming van officieren, in hare grondslagen bepaald trekken van overeenkomst vertoonende met onze tegenwoordige Hoo gere Krijgsschool.x) Het is goed dergelijke feiten aan de vergetelheid te ontrukken, al ware het alleen reeds ter wille van traditie en geschiedenis. Inzonderheid thans, nu het honderdjarig bestaan der K. M. A. gaat naderen, begint al, wat met l) Zie vooral blz. 121124 G. van Steyn, Gedenkboek 1828 tot 1903 zegt blz. XXV in enkele regels: „Bij den aanvang van het studiejaar 1844- 45 werd aan de Academie verbonden een Applïcatieschool". Doch zij dagteekende, zij het dan niet onder dien naam, feitelijk reeds van 1828, 115

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 125