De App.S. werd in 1849 aan de K.M.A. heropend, de Rijschool eerst in 1857 als een zelfstandigen „rijcursus" te Haarlem, De stoot tot heropening van de Appl.S. werd eind Juni 1849 gegeven door het M, v, 0. De Voorzitter der „Spe ciale Commissie van Inspectie over het Militair Onder wijs", Generaal-Majoor Graaf Dumonceau, tevens C, der brig, Cav,, kon zich wel met het voorstel vereenigen. De M. v, 0, zond het, onder mededeeling, dat de omstandigheden thans een heropening gedoogden, den Koning in. Deze ge voelde er blijkbaar niet zeer veel voor, wenschte eerst ingelicht te worden, wat de Appl.S, eigenlijk was, wat er geleerd werd en welke goede vruchten zij afgeworpen had. Natuurlijk speelde in 1849 niet minder dan thans het kosten- vraagstuk, dat aangeroerd werd, een rol, alsmede het feit, dat de bij den troep aanwezige officieren den dienst der afwezigen zouden moeten doen. Zoowel het eerste voorstel als het antwoord van den M, v. O,, d.d, 20 Aug, 1849, leveren nog eenige belangrijke gegevens om inrich ting en beteekenis der toenmalige Appl.S, nader te leeren kennen. Sedert 1844/5 was de school gevolgd door 10 lui tenants der inf., 3 der cav., 5 der art., 1 der genie; sedert 1847 hadden in dien maatregel gedeeld de 4 luitenants, ,,die aan den G. S. zijn toegevoegd met het doel daarbij, naar gelang van het ontstaan van vacatures, te worden ingedeeld." 2) 1) Volgens Hardenberg's Klapper, uitgave 1854, blz. 124, noot, zou de schorsing reeds bij Disp. M. v, O. 28 Aug. 1848, no. 18 (niet in R.M.) ingetrokken zijn. Dit verschil is aan een drukfout toe te schrijven. 2) Derhalve in totaal 23 (vrijwillig slechts: 19) leerlingen in 4 jaar, waar er 10 per jaar toegelaten konden worden. Dit bewijst, dat ook destijds de animo niet zeer groot was voor het traditioneel® getal van 10 plaatsen. 128

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 138