Kosten had het onderwijs die jaren eigenlijk niet met zich gebracht, daar ,,de Appl.S. geene inrigting is op zichzelve, afzonderlijke onderwijzers vorderende". Verplichte vakken waren die, reeds op blz. 126/127 genoemd, voornl. gegeven ,,in eenen toegepasten en praktischen zin. Daarenboven konden de leerlingen desgewenscht les ontvangen in de 4 talen en in natuurkunde, voor de genie ook in bouwkunde. Het nut der Appl.S. werd groot genoemd, al waren de uitkomsten voor alsnog „de aspiranten van den G. S. welligt uitgezonderd" weinig tastbaar, „als geldende het hier de hoogere opleiding van betrekkelijk jonge officieren." Het onderwijs kon niet anders dan in het belang der deelnemers en van het leger zijn; dit laatste zou eerst nader blijken, wanneer de oud-leerlingen tot de hoogere aanvoerders zouden opgeklommen zijn. Daar ook Veldmaarschalk Prins Frederik, 's Konings Oom, de heropening „alleszints wenschelijk" achtte, kon de M. v. O. bij Aanschr. 28 Aug. 1849 de heropening per 1 Oct. d.a.v. aankondigen en liefhebbers oproepen voor een cur sus van één jaar. Daar er een tekort aan genieofficieren bestond, werden voor de andere Wapens 6 2 2 plaat sen beschikbaar gesteld. In de volgende jaren kon dan voor de genie ook weer een plaats opengesteld worden. 2) Ten slotte werden tegen 15 Oct. toegelaten 2 1 2 tweede luitenants; van de inf. en de cav. hadden zich er niet meer opgegeven! Daar alle adspiranten van den G. S. bij de Appl.S. geweest waren, konden ook deze niet strek ken om het aantal leerlingen eenigszins op te voeren. In de Jaarboekjes der K.M.A. vindt men onder het hoofd Wij cursiveeren. 2) Als regel heeft de toeloop van genie-offn., ook tot de latere H.K.S., om de meest verschillende redenen te wenschen overgelaten, 129

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 139