Voor cursus 1852/3 werd bovendien luitenant t/z. 2e kl. Clifford Kocq van Breugel aangewezen, doch het is mij niet gebleken, dat deze den cursus inderdaad gevolgd heeft.1) Bij schrijven van den jongsten der 9 leerlingen, d.d. 5 Oct. 1852 aan den Gouverneur der „Koninklijke Akademie voor de Zee- en Landmagt" gaven zij hun wensch te kennen om onderwijs te ontvangen in Engelsch, natuur kunde, geodesie en natuurlijke historie, de luitenants der inf. ook in paardrijden. Taktiek en strategie werden jaar lijks als de hoofdvakken onderwezen. Halverwege den cursus werd een schriftelijke repetitie of soort examen afgenomen. Cursus 1853/4 is feitelijk niet gehouden, daar hij alleen gevolgd werd door luitenant t/z. 2e kl. Machielsen, die tevens 1 Dec. 1853 leeraar K. M. A. werd voor de marine.2) Na den reeds vermelden cursus 1854/5 is er tot en met cur sus 1861/2 der K.M.A. geen Appl.S. gehouden. Blijkbaar bestond er destijds geen eenstemmigheid nopens de voor zakken was streng verboden!) om een sigaar te rooken. Zie voor dat lang begeerde, eindelijk verkregen rooken dat voorloopig alleen des Zondags na kerktijd vergund was ook de latere bekende Sprokke laar (W. L, de Petit, cadet van dezelfde klasse), in De Militaire Spec tator, aangehaald bij van Steijn, XXXIV/V. De cadetten van het ge noemde studiejaar betrokken gedurende de geheele groote (eenige) vacantie een strafkamp bij Teteringen en kwamen derhalve in twee jaren niet thuis! Later heeft tot de oprichting van de Hoogere Marine K.S. (1 Nov. 1918), welke in zeer nauwe samenwerking met de H.K.S. leeft, nimmer een zee- of marinier-officier het hooger militair onderwijs van de land macht gevolgd. Detacheering van één oud-leerling He Afd, K.S. voor één jaar bij de Marine kwam voor in 1887 en in 1889. 2) Deze heeft n.l, van 1850 (gekomen uit Medemblik) tot 1857 (opleiding alleen aan boord van schepen) hare opleiding te Breda genoten. 131

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 141