onderwijs aan de cadetten steeds het gewichtigste deel van zijn roeping behoorde te blijven, achtte hij het wen- schelijk om, indien een volgend jaar weer een Appl.S. aan de K. M. A. verbonden werdalsdan een kapitein van den G. St. met het onderwijs in tactiek en strategie bij die school te belasten. Cursus 1863/4 werd gegeven aan 4 luitenants der inf. en aan luitenant F. de Bas der cav. 2) Er werden per dag 2 lessen van 5/4 uur gegeven (in totaal 6 vakken); boven dien reden de luitenants der inf. tweemaal per week. Volgens mededeeling van Generaal de Bas verhief het peil van het onderwijs zich weinig boven dat, aan de cadetten gegeven, en schonk het volgen van een cursus geen enkele voorkeur, doch wel een klein cachet; zoo werd hem b.v. dadelijk na afloop van den cursus medegedeeld, dat hij als luitenant bij den G. S. ingedeeld worden zou. Cursus 1864/5 (1 Oct. tot 8 Mei) telde 9 leerlingen. De eenige cavalerist ook van dezen cursus, W. H. Nolthenius, werd na afloop weldra als luitenant bij den G. S. ge plaatst. 3) x) Geïnspireerd door wat van 1828 tot 1830 toepassing gevonden had. 2) Thans Luitenant-Generaal tit. b. d. en Directeur van het Krijgs kundig Archief van den G. S. 3) De G. S. telde destijds een telkens verminderend aantal luite nants, die echter als regel dienst deden bij de Militaire Verkenningen. Bij de reorganisatie 1868 van den G. S. werd de luitenantsrang bij dat dienstvak opgeheven en bepaald, dat de 4 overgebleven luitenants zonder toelatingsexamen den eersten cursus 1868 tot 1872 vormen zouden van den 1 Nov. 1868 te Breda te openen Stafschool. Het waren, behalve de bekende Luitenant-Generaal A. Kool, die achtereenvolgens C. G. S., M. v. O. en C. V. was, en de genoemden Heer Nolthenius, die als ritmeester den dienst verliet, de thans nog levende Luitenant- Generaal tit. F. de Bas (cav.) en Generaal-Majoor Jhr. H. Laman Trip, beiden geboren in 18401 133

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 143