De Appl.S. 1865/6 (4 luits. der inf., 2 der cav. en 4 der art.1) werd gehouden voor „elèves, van de K. M. A. afkom stig", die van 1866/7, bijna uitsluitend in het „Gouverne mentsgebouw" gegeven, was voor 8 elèves van de regi menten. De samenvoeging van wetenschappelijk beter en van minder goed onderlegde officieren2) in één studie jaar had waarschijnlijk tot bezwaren bij het onderwijs ge leid, zoodat deze splitsing rationeel was, vooral daar geen toelatingsexamen bestond. Zeker wegens de mindere ken nis en ontwikkeling der officieren van de regimenten werd thans op eiken werkdag les gegeven van 8,45 voorm. tot 3,30 nam. met slechts 3/4 uur koffierust. Als nieuwe vakken waren geschiedenis, beschrijvende en hoogere meetkunde, wis kunde, aardrijkskunde en lijnteekenen toegevoegd. De Appl.S. 1866/7 droeg derhalve een bijzonder karak ter, en had voornl. ten doel om een aantal officieren, van den troep afkomstig, op te voeren tot het wetenschappe lijk peil van die der K.M.A. Vermoedelijk vielen de ge dane keuzen niet mede, want reeds bij Aanschr. D. v. O. 29 Sept. 1866 werd den chefs der korpsen ernstig aanbe volen om voor de Appl.S. alleen officieren te bestemmen, die in allen deele aan de gestelde eischen voldeden. Wanneer de officieren gedurende hun detacheering geen stof tot tevre denheid opgeleverd hadden en de uitkomsten hunner studiën te wenschen overlieten, moest daarvan melding gemaakt worden in de z.g. „conduitelijsten." 3) 1) Uit deze cijfers blijkt, dat reeds destijds het beginsel toepassing vond om plaatsen, welke bij een Wapen onvervuld bleven, voor een ander Wapen beschikbaar te stellen. 2) De wetenschappelijke vorming van officieren bij de korpsen (cur sussen) liet destijds nog zeer veel te wenschen over. 3) Klapper Hardenberg. Uitgave 1869, blz. 124/5. 134

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 144