Na afloop van den cursus diende majoor Gerlach, Com mandant Eerste Officier) der K. M. A,, Juni 1867 een „Voorstel tot wijziging der Appl.S." in. De inrichting voldeed niet aan hetgeen daarmede in het algemeen belang en dat der K. M. A. te verkrijgen was. Majoor Gerlach wilde de school in de eerste plaats doen strekken ter opleiding van a.s. leeraren K, M. A.( die steeds moeilijker te verkrijgen waren. Nu de eischen toenamen, zou weldra de onmogelijk heid blijken om zich naar behooren van leeraren te voorzien. Hij wenschte daartoe Oct. 1867 een 2- of 3-jarigen cursus te openen en daar alleen eerste luitenants toe te laten, bij wie lust en geschiktheid bestond om later leeraar aan de K.M.A. te worden. In die jaren zouden de Heeren dan getoetst kunnen worden op hun zedelijke, militaire en wetenschappelijke waarde, ook op hun geschiktheid voor het militair onderwijs. Hoewel zekerheid daaromtrent mij volkomen ontbreekt, acht ik de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat dit voorstel de nevenbedoeling had om, waar de oprichting van een Staf school in de lucht zat en der Appl.S. daarmede haar hoofd doel, hoogere vorming, hoofdzakelijk zou komen te ontvallen, haar in gewijzigde richting te behouden en haar een nieuwen loonenden werkkring te openen. 31 Oct. 1867 verklaarde de M. v. O. zich wel met het voorstel-Gerlach te kunnen vereenigen; hij wilde daaraan echter een nog iets ruimere strekking geven: „Met wijziging van hetgeen thans met de Appl.S. wordt beoogd en bij wijze van proef1), zullen derhalve dit jaar bij de K. M. A. eenige luitenants worden gedetacheerd, bestemd om onderwijs te ontvangen in zoodanige vakken als waarvoor zij aanleg en geschiktheid bezitten en lust gevoelen, ten einde later als leeraar bij de Academie onderwijs te kunnen geven of als J) Wij cursiveeren. 135

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 145