instructeur bij het wetenschappelijk onderwijs der onder officieren bij de korpsen te kunnen optreden." De duur van den cursus bij de Appl.S. werd voorloopig op één jaar bepaald; zij, die uitmuntten, naar het oordeel van den Gouverneur de eigenschappen voor leeraar bezaten en zich genegen verklaarden om bij voorkomende vacature als zoodanig op te treden, konden voor een tweede jaar gedeta cheerd worden. Alleen zoodanige officieren moesten aange wezen worden, ,,die zich bij uitstek gunstig onderscheiden en van wie men overtuigd was, dat zij zonder eenig bijoogmerk, alleen uit werkelijke belangstelling in de zaak zelve, zich aanmelden." 2) Daar het door deze wijziging in het karakter der Appl.S. laat in het jaar geworden was, begon de cursus eerst 1 Dec. 1867, om één jaar te duren; niettemin is hij, in verband met den aanvang van den volgenden, 1 Nov. 1868 geëindigd. 10 Luitenants der infanterie en 1 der artillerie, meerendeels van de regimenten afkomstig, namen aan dezen eersten Appl.S. voor a.s. leeraren K.M.A. deel. De proef, volgens de voorstellen-Gerlach, door den Gou verneur ondersteund, viel in algemeenen zin blijkbaar goed uit. Alleen berichtte de Gouverneur 9 Sept. 1868 den M. v. O., dat, waar deze het voornemen te kennen gegeven had, de toenmalige bestemming der Appl.S. voorloopig te hand haven3), aan haar, daar zij nog bij wijze van proef ingericht was, een eenigszins andere inrichting ware te schenken. Het x) Men dacht hier aan de bij de korpsen gehouden z.g. „cursussen" voor de officiersopleiding. 2) Hier schemert de later te vermelden vrees door, dat de H.H, na afloop als leeraar Middelbaar Onderwijs zouden overgaan. Verg. blz. 138. 3) Deze tirade hield hoogstwaarschijnlijk verband met de oprich- ting, 1 Nov, 1868, van de Stafschool te Breda. 136

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 146