tot 5 maanden bekort werd: men beoogde een zoo nauw ver band als mogelijk met de lessen van de 1 Nov. 1868 te Breda te openen Stafschool, waarvan de wintercursus slechts 5 maanden duurde. De opleiding in niet zuiver militaire vakken moest gestaakt worden, omdat ,,die officieren, na aan de Appl.S. op de hoogte van eenig algemeen wetenschappelijk vak te zijn gebracht, de dienst verlaten en trachten zullen als leeraar in zoodanig vak aan burgerscholen of andere inrichtingen te worden geplaatst." Dit als gevolg van de opkomst van de H. B. Sn., uitvloeisel van de eerste wet op het Middelbaar Onderwijs d.d. 2 Mei 1863; K. Bn. van 1864. De Appl.S., welke trouwens nimmer een opleiding tot den G. S., wèl een poging tot hoogere vorming van officieren be oogd had, veranderde nu definitief van karakter: zij schonk voortaan, daar de hoogere vorming van een zeer beperkt aantal (vier) officieren nu door een afzonderlijke inrichting behartigd werd, alleen een vóóropleiding tot leeraar K.M.A. In 1879 schreef het toenmalige Kamerlid, de later zoo bekende Luitenant-Generaal A. Kool: ,,De aan de Mil. A. verbonden Appl.S. kon, al heeft zij voor sommige officieren zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd, door haar grondslagen niet geschikt geacht worden om te beant woorden aan het doel", n.l, de leerlingen, althans wat de wetenschappelijke en practische eischen betrof, ten volle te doen behooren tot de geschikten voor bevordering tot de hoofdofficiers- en generaalsrangen. 2) In verband met de hiervóór vermelde Min. Aanschr. 28 Sept. 1868 had de Appl.S. in haar oorspronkelijke bestem- B Cfm. Klapper Hardenberg, Uitgave 1869, blz. 125, 2) Vragen des Tijds, 1879, II, blz. 56. 138

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 148