inf. M. H. J. Plantenga 1) en L. de Vlaming, 2) tijdens den winter 1871/2 een aantal lessen van de Stafschool bij. Vermoedelijk ten deeïe om dezelfde reden en omdat er nu 2 jaar achtereen geen Appl.S. gehouden was, stelde de M. v. O. 17 Aug. 1872 den Gouverneur de vraag, of er, gelet op de bestemming, n.l. het vormen van instructeurs voor de K.M.A., de nieuwe regeling van het onderwijs aan die Inrichting en de indeeling van het leeraarspersoneel, ter men waren, hetzij dadelijk, hetzij een volgend jaar een Appl.S. te houden. De Gouverneur beval aan zulks voor 1872/3 wèl te doen (weinig cadetten, weinig lessen), doch dat voor volgende jaren niet verbindend te maken, omdat de ervaring zou kunnen leeren, dat het verlangde doel niet of slechts ten halve bereikt werd (ervaring van 1870; blz. 139) of wel de leeraren K. M. A. zóódanig met lessen bezwaard zouden worden, dat zulks nadeelig op het on derwijs aan de cadetten zou kunnen terugwerken; dan zou tot behoud der Appl.S. een uitbreiding van personeel noodig worden. De Gouverneur stelde voor 10 a 12 luite nants toe te laten, voor wie het volgen van lessen in krijgs kunde en krijgsgeschiedenis verplichtend zijn zou, echter met veel vrijen tijd en ruimte van beweging op den door Leeraar K. M. A. 1871, officier der inf., hoofd van onderwijs 1873, Sterft 1901 als Generaal-Majoor, commandant der 1ste Div. Inf. Een der meest wetenschappelijk ontwikkelde officieren en geziene figu ren uit een voorgaand tijdperk. Grondlegger van de Nederlandsche werken over strategie, krijgsgeschiedenis en militaire aardrijkskunde en statistiek, waarvan hij de eerste drukken bewerkte. -) Officier der inf., leeraar K.M.A. 1871. Bewerker van den beken den tactiekcursus (uit het Duitsch naar Perisonius); later het tactiek- boek van Roelants (hoofd van onderwijs K.M.A.) en de Vlaming (directeur Mil. School Haarlem). 143

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 153