den onderwijzer (kapitein C. P. van Pommeren)1) aange geven weg door eigen, zelfstandigen arbeid de vereischte kennis op te doen. Elke 3 maanden een streng examen. Facultatief volgen van de lessen in artillerie, militaire aardrijkskunde en wiskunde, aan de cadetten gegeven. Cursus van 1 Nov. tot 1 Juni. Toen de M. v. O. hierop deed kennen, dat, gelet op de nieuwe bezetting der K.M.A, met leeraren, vacatures voor krijgskunde en krijgsgeschiedenis in de eerste jaren niet te verwachten waren, derhalve een Appl.S. hem niet noodig voorkwam, gaf de Gouverneur 16 Sept. 1872 een nieuw voorstel in overweging, n.l. of het niet in het belang van het leger te achten was om eenige officieren voor de stu die in genoemde 2 hoofdvakken te detacheeren bij de K.M.A. De laatste oorlogen hadden opnieuw geleerd, van welk over wegend belang een degelijke kennis van tactiek reeds voor subalterne officieren bezat. Bij de tact. oefeningen, aan de K.M.A, gehouden met een aantal kapiteins uit het leger, was meermalen het bewijs geleverd, dat zuivere begrippen in tactiek niet algemeen in het leger verspreid waren 2)1872/3 was de gelegenheid tot het geven van dat onderwijs aan de K.M.A. gunstig; nevendoel van deze Appl.S. kon zijn het vormen van instructeurs voor de hoofdcursussen te Maastricht en 's-Hertogenbosch en voor de overige wetenschappelijke cursussen (voor onderofficier tot officier) bij de korpsen. Bij Aanschr. 24 Sept. 1872 ging de M. v. O. op dit voorstel in; 1) Hoofd van onderwijs krijgskundige vakken 1871/73. Als Gene- raal-Majoor 1898 tot 1900 I. M. O. 2) Deze oefeningen waren gehouden onder leiding van den toen- maligen kpt.-adj. der Academie, J. H, H. Dommers, op de door hem uitgevonden, jarenlang bekende kaart van Lamstede, Een eerste voor- looper derhalve van de thans bestaande tactische cursussen voor oudere beroepskapiteins en ritmeesters jaarlijks bij 2 Divisiën. 144

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 154