beide in éénzelfde garnizoen gevestigd waren en dat de eerste gebruik maakte van enkele leeraren en leermidde len van de tweede, n.l.: 1°. de eigenlijke K. S., de wederom te organiseeren in richting voor hooger militair onderwijs, voor welke men reeds sedert hare oprichting 's-Gravenhage als uiteinde lijke standplaats op het oog gehad had; 2°. de Appl.S. (van 1828), feitelijk een 5e studiejaar voor de cadetten der art. en der genie, doch dat men hen billijk heidshalve tegenover hun collega's der inf. en der cav., die na een 4-jarige studie luitenant werden, in dien rang wilde doen doorloopen. Deze samenvatting van 2 zóó heterogene inrichtingen onder één naam heeft later geleid tot veel begripsverwar ring, ook tot vele moeilijkheden, welke voornl. in de ge schiedenis der eigenlijke K.S. tot uiting kwamen. Ter uitvoering van bovenaangehaald wetsartikel ver scheen een K.B. van 14 Mrt. 1878 „tot regeling van de inrigting der K.S." 2) Er zouden twee Afdeelingen zijn. „De eerste afdeeling der K.S. is gevestigd ter plaatse, waar zich de K.M.A. bevindt" (dus: de vroegere Appl.S.) „De tweede afdeeling (hoogere vorming) is gevestigd te 's-Gravenhage." Hiermede werd, na 10 jaar, de verplaatsing naar de Resi dentie, tevens de standplaats van een nieuw in te stellen Inspecteur van het Militair Onderwijs een voldongen feit. 0 Tijdens de behandeling van de wet van 1869 in de Tweede Kamer was een vernuftig gevonden amendement-de Roo van Alderwerelt ver worpen, strekkende om alle cadetten na afloop van den normalen studietijd aan te stellen tot vaandrig, die der inf, en der cav, in dien rang één jaar dienst te laten doen in den troep, die der art. en der genie als zoodanig den één-jarigen cursus aan de Appl.S. te doen volgen, gen. 2) R. M. 1878, I, blz, 799 e.v. 150

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 160