Aan de 2e Afd. K.S. zouden 3 cursussen gehouden worden: a. Voor algemeen krijgskundige studiën; b. voor studiën, uitsluitend vereischt voor art.- en genieofficieren (kon weer in 2 of meer cursussen gesplitst worden), een tweede, nader uitgewerkte poging om de hoogere technische vorming ter hand te nemen1); c. voor den intendancedienst. Deze op somming toont reeds, hoezeer het ingelaschte wetsartikel er naast was, toen het sprak van ,,den cursus" bij de K. S. Officieel kwam de Appl.S. te vervallen en kwam de Ie Afd. K.S., welke feitelijk precies hetzelfde was, ervoor in de plaats. Maar tot aan het verscheiden der nieuwe in stelling in 1897, heeft zij in de dagelijksche spreektaal door gaans Appl.S. geheeten; en in elk geval hebben de Bre- dasche schoonen nooit anders dan over ,,applicaten" ge sproken, aan hen gedacht, met ,,applicaten" gedanst en ge flirt. Mede bevorderlijk aan dit laatste, maar daarom de reeds precaire uitkomsten der instelling nog meer in de waag schaal stellende, was een detailwijziging in de nieuwe rege ling. De Ie Afd. K.S. was bestemd voor de luitenants der art. en der genie, leger h, t. L., afkomstig van de K.M.A., die hun tweede dienstjaar ingetreden waren, ,,en voor zoo danige andere officieren, als tot de lessen in die Afd. door x) Deze cursus heeft éénmaal één leerling geteld, n.l. de latere Generaal der Genie P. Kleijnhens, uit de mobilisatiejaren bekend als hoofd der Afd. „Ontwikkeling en Ontspanning'' bij het A, H. K. Hij heeft den cursus gevolgd van 1 Oct. 1878 tot 2 Jan. 1879, toen de 2e Afd. K. S., als gevolg van een in de Tweede Kamer gevallen votum geschorst worden moest. Reeds in de regeling K. S. van 1875 was sprake van een technische Afd. voor art.officieren, doch deze zaak was nimmer verder uitgewerkt en er is nimmer een leerling geweest. 151

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 161