den M, v. O. zullen worden toegelaten." De cursus duurde één jaar, kon zoo noodig voor de genie met een half jaar verlengd worden. Bij het einde werd een examen afge nomen; dit had geen invloed meer op de definitieve rang schikking (vergl. blz. 141/142), doch er werd een andere rem aangelegd: wie niet aan het examen voldeed, werd ge acht niet de vereischte kunde en bekwaamheid te bezitten, door de wet voor eerste luitenant vereischt. Het stond echter vrij den cursus een tweede, zelfs een derde maal te volgen. Daar er in de 80er jaren een grootte kort aan luite nants der art. bestond, zoodat men in het vroege voorjaar van het derde dienstjaar, na volledige afwerking der z.g. conduitelijsten, tot eerste luitenant bevorderd werd en een tweede applicatiejaar zich voortaan tot Juli van het derde dienstjaar uitstrekte, zijn jaarlijks, te beginnen met pro motie 1881, asymtoot-applicaten der art. door jongeren van de eigen promotie gepasseerd. De oude „officiersboek jes" wijzen dit uit; het waren bijwijlen lang niet de slecht- sten: generaals der art. en zeer kundige hoofdofficieren zijn er uit voortgekomen. Een hoogst enkele maal is een appli- caat h. t. L. of N.I. voor de tweede maal gezakt, doch mij is geen voorbeeld bekend van iemand, die den curcus ten derde male gevolgd heeft. Vermoedelijk mede om de be trokkene niet voor de 2e maal te passeeren, keerde hij naar zijn korps terug, terwijl dan somtijds later nog een kort exa men in de onvoldoende vakken volgde. Daar in de wet van 1877 alleen van applicaten van het Dacht men hier nog aan een gedeeltelijke technische hoogere vorming, dan wel aan degenen, die als onderofficier den art,cur sus te Delft afgeloopen hadden? Voor zoover mij bekend, is van deze bepaling slechts bij uitzondering voor enkele leeraren K.M.A. of bekende technische officieren der art. N.-I.L,, hier met verlof, gebruik gemaakt, 2) Deze verlenging heeft nimmer toepassing gevonden, 152

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 162