leger h. t. L. gewag gemaakt werd, zette een K.B. van 16 Aug. 1878, houdende nadere regeling omtrent de toelating van officieren der koloniale landmagt tot de lessen der K. S.", deze klein tenachterstelling recht, door o.m. te bepalen, dat de Ie Afd. K.S. te Breda ook gevolgd worden zou door alle oud-cadetten der art. en der genie N.I.L. onmiddellijk na hun officier worden, derhalve op den voet van de oude regeling van 1869. Een uitstel van één jaar, als thans voor h. t. L. ingevoerd, was voor hen uiteraard niet mogelijk; het gevaar voor asymptoot-applicaten N.I.L. om gepasseerd te worden was dan ook nihil of nagenoeg nihil.1) Ook thans werd de nieuwe regeling niet dadelijk inge voerd. Volgens de overgangsbepalingen behielden allen, die op 1 Mei 1877 cadet waren, de rechten, volgens de wet van 1869 toegekend. Dientengevolge heeft cadetten- generatie 1876, die normaal in 1878 officier werd, de Appl.S. nog onmiddellijk na aanstelling gevolgd. Ook de asymptoten dier generatie behielden die rechten, voor zoover zij niet, met toestemming van ouders of voogden, daarvan afstand deden. Die rechten bestonden uit het volgen van de Appl.S. dadelijk na officier worden en uit kans op een beter (doch ook op een slechter) rangnummer na afloop. De 3 betrokken artilleristen, waarvan een tweemaal als cadet asymptoot werd, een ander als applicaat nog eens zakte, alsmede één genist kozen allen de oude regeling, onmiddellijk aansluitende bij den cadettentijd. Dientengevolge heeft de Appl.S. in de jaren 1879/80 en 1880/1 nog enkele applicaten h. t. L. 1) Vermoedelijk om het verblijf h.t.l, niet al te lang te rekken, werd voor de luitenants N.I.L. de mogelijkheid niet opengehouden om den cursus ten derden male te volgen. Het leed van gezakt te zijn werd voor hen aanmerkelijk verzacht door de gedachte van één jaar langer h.t.l. te blijven, vooral indien daarbij Amor in het spel kwam, 153

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 163