geteld. Promotie 1879 h. t, L. en 1880 N.I.L. waren de eer ste, welke 1 Sept. 1880 op de toen geopende Ie Afd. K.S. kwamen. De oude Appl.S. heeft derhalve nog één jaar naast de nieuwe Inrichting bestaan.x) Eigenlijk was er geen ver- erschil dan de naam: beider leerlingen kregen in één zelfde lokaal les van eenzelfden leeraar. Doch de overgangs bepalingen hadden dit merkwaardige feit tengevolge, dat uit promotie 1879 der art. h. t. L. er één (oude regeling) in 1880 asymptoot-applicaat werd en ten slotte na veel delibe- reeren vóór 1 Jan. 1882 onderaan die promotie terecht kwam, een ander (nieuwe regeling) in 1881 op de Ie Afd. K.S. zakte en in dezelfde promotie zijn oude plaats be hield. Deze omwisseling heeft wellicht op de laatste mili taire lotgevallen van beide latere generaals en excellenties grooten invloed geoefend. Indien het onderwijs aan de Appl.S. als ooit beantwoord heeft aan de strekking, welke daarvoor bedoeld was: niets worde onderwezen dat niet in een direct verband staat met de praktijk en den dienst (blz. 123); het onderwijs gegeven in een zooveel mogelijk praktischen zin (blz. 124-129), dan werd daarmede door de regeling van 1880 toch volledig ge broken: het kamp van Teteringen (blz. 142) kwam voor haar te vervallen en de infanterie-exercitie (de beroemde ,,compag- niesschool met lijntjes") werd afgeschaft. In onzen tijd hadden wij louter theoretische lessen en veel lijnteekenen. Onder de nieuwe regeling bleven de klachten over te weinig studeeren der applicaten en veelvuldig zakken, een en ander als gevolg van te veel uitgaan en pret maken Zie de Officiersboekjes, Cadettenalmanakken en Jaarverslagen K.M.A. Als gevolg van den overgangstoestand telde de Appl. S. 1879/ 80 slechts 9 luitenants: een kleine N.-I. klasse -f- asympoten en 3 in 1879 tot officier benoemden van het leger h. t. L., nog afkomstig van de cadettengeneratie 1876. 154

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 164