„Jugend musz austoben" aanhouden, gelijk zulks reeds vóór 1841 als onvermijdelijke kwaal zelfs bij wat ouderen ervaren was (blz. 120).1) Het „tempora mutantur et nos muta- mur in illis" was blijkbaar, ondanks een tijdsverschil van ruim een halve eeuw, niet voor 20-jarige Nederlandsche officieren geschreven. Veeleer is men hier geneigd om naar aanleiding van het herhaaldelijk streven om door reorgani satie tot een beteren toestand te geraken te denken aan de waarheid van het Fransche spreekwoord: „Chassez le naturel, il revient au galop." Bedoelde klachten namen omstreeks de 90er jaren toe, toen, als gevolg van een steeds sterker wordend cadettenkorps en van onevenredig groote generaties art. h. t. L. naast groote klassen art. N.I.L. sedert 1882 (officier 1886), de Ie Afd. K. S. vanaf 1 Sept. 1886 een steeds wassend aantal leerlingen ging tellen, wat gezelligheid, pret en afleiding nog verhoogde. De reeds genoemde wet van 21 Juli 1890 nopens het mili tair onderwijs sprak dan ook het doodvonnis uit over de Ie Afd. K. S. en daarmede over het applicatendom. „L'his- x) Een klein, door Schr. dezer bijgewoond en derhalve 1890/'91 voorgevallen staaltje ter typeering van den toestand is het vol gende: Wij zitten als applicaten art. h.t.l. op een kouden, grauwen Decembernamiddag, kort vóór Kerstmis, op onze gebruikelijke zaal 23. Het is de laatste nam. les en er zal repetitie duurzame verster kingskunst zijn, doch het vriest en de ijsbaan is open. Onze leeraar, een oude luitenant der genie, komt binnen en leest de vraag op. Een der onzen is op het punt zich te verloven, en hij weet zijn aangebedene op het ijs. Als hij de vraag model afwerkt (gesteld al, dat hij haar kent!), gaat daarmee een uur heen. Het is nabij den korsten dag, fietsen kende men nog niet en de ijsbaan is ver weg, bij het „Speelhuis" beN. de stad, dus bij chronologische afwikkeling der gebeurtenissen: geen kans! Amor en Mars niet te zamen wetende te dienen, neemt hij een kloek besluit, kiest de eerste, schrijft „met den naam links bovenaan" de vraag bovenaan het vel, levert dit onmiddellijk blanco in en gaat heen. Tableau! Gevolg: een nul en.nog wat meer! 155

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 165