toire se répète"; een da capo van 1841! Wat de wet van 1869 ontijdig beproefd had, werd nu gedeeltelijk werkelijk heid: aansluiting bij de sedert in aantal en capaciteit enorm toegenomen H.B.Sn. Doch de ervaring van 1869: ge heel onvoldoende toeloop tot de K.M.A. indachtig, hield men een veiligheidsklep of achterdeur open door als vóór opleiding een C.S. (voormalig le en 2e jaar K.M.A.) in het leven te roepen. De vakopleiding van de cadetten, welke voor allen 2 jaar geduurd had (3e en 4e studiejaar K.M.A.), werd voor allen op 3 jaar gebracht. Voor de cadetten der inf. en cav. bracht dit verruimde gelegenheid tot practische oefening met zich; voor die der art. en genie veranderd aan de opleiding eigenlijk niets; alleen werd men één jaar later officier; het oude applicatenjaar was in een 5e (3e) cadetten- jaar omgezet. De Ie Afd. K.S. heeft officieel voor het laatst gewerkt in 1896/7, en wel, wat h. t. L. betreft, voor de promotiën 1895 en 1896 tegelijk, welke laatste dus onmiddellijk na officier worden, applicaat geworden is;zulks wegens een te kort aan leeraren, lokalen en paarden, wanneer de K.M.A, eenmaal 3 studiejaren tellen zou (vanaf Oct. 1897), Of de aldus verhoogde sterkte tot verhoogde feestvreug de leidde, dan wel men van gevoelen was, dat de oude Appl.S. feestelijk aan haar eind geholpen worden moest, dan wel de waarschijnlijkheidsrekening te baat genomen werd om het vermoeden te vestigen, dat men bij het offi- cieele einde nu wel allen slagen zou, dit vermeldt de ge schiedenis niet; wel is zeker, dat het eindresultaat teleur stellender was dan ooit te voren: van de 40 applicaten zakten er 9! De artilleristen daarvan werden 1 Oct. 1897 gedetacheerd bij 3 R. Vg. A. te Gorinchem, de genisten K. B. 21 Dec. 1895, No. 3. 156

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 166