Maastricht en het beginpunt van het verbindingskanaal tusschen de Maas en de Schelde te Bocholt zal eveneens geschikt worden gemaakt voor de vaart van schepen van 1000 ton. I Op Belgisch gebied zal een kanaal worden gegraven voor vaartuigen van 1000 ton, uitgaande van een punt van de Zuid-Willemsvaart tusschen Meersoteren en Bocholt en uitkomende in de Maas bij Maasbracht. Over de kosten hiervan zullen de beide landen zich verstaan. m. Behoudens een nadere overeenkomst, zal de bij dit verdrag verleende toestemming voor den aanleg van kanalen slechts kunnen worden ingeroepen binnen een termijn van 20 jaren, te rekenen van het in werking treden van het ver drag. IV. Verschil met vroegere Verdragen, 1. Had België bij het tractaat van 1839 beperking van souvereiniteit (België's neutraliteit werd gewaarborgd door de vijf groote mogendheden), zooals bleek uit de bepaling, dat Antwerpen slechts handelshaven mocht zijn, deze sou- vereiniteitsbeperking is in het nieuwe verdrag opgeheven. Antwerpen behoeft niet meer uitsluitend handelshaven te blijven. 2. Omtrent de vrije vaart op de Schelde meenen sommigen, dat nu ook oorlogsschepen van Belgische nationaliteit de Schelde mogen bevaren. Hierover is men het echter nog niet eens. 3. Bij het nieuwe verdrag doet Nederland afstand van het recht tot handhaving van justitie en politie voor „door gaande" schepen. 4. Wat het beloodsen betreft dient gezegd, dat de oude bepaling was, dat stroomopwaarts naar keuze Belgische of 185

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 195