De totstandkoming van de Ethnograpische Verzameling van K*M*A. en H*C. te Breda* Oorspronkelijk hadden zoowel de Hoofdcursus, die vóór 1923 te Kampen gevestigd was, en de K. M. A. te Breda ieder hun eigen verzameling. De verzameling te Kampen is gesticht door den Kapitein H. T. van IJsseldijk, die gedurende bijna twintig jaar leeraar is geweest aan den Hoofdcursus in de Maleische Taal en in Land- en Volkenkunde van den Oost-Indischen Archipel. Kapitein van IJsseldijk was bezield met een vurige liefde voor alles, wat ons heerlijk Indië betrof. Deze liefde voor onze koloniën wist hij op zijn leerlingen over te brengen. Zijn oud leerlingen, in Indië aangekomen, vergaten hun sympathieken oud-leeraar dan ook niet, en beijverden zich om het plan van dezen te helpen verwezenlijken, n.l. om den Hoofdcursus een zoo volledig mogelijke ethnographische verzameling te bezorgen, In de eerste jaren ondervond Kapitein van IJssel dijk krachtige medewerking van den toenmaligen Kapitein van den Generalen Staf van het N.-I. Leger, G. Nijpels. Uit Indië stroomden dan ook de inzendingen naar Holland, Oorspronkelijk werd op den zolder van het H.C.-gebouw een kamer ingericht om de voorwerpen op te stellen. Deze leende zich daar echter in het geheel niet toe. Door den toenmaligen Directeur van den Hoofdcursus, den Kolonel R. M. Luber, werd een in details uitgewerkt voorstel gedaan, om een gebouw buiten den Hoofdcursus te huren, ten 199

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1927 | | pagina 211