Vóór ons staan de vertegenwoordigers van bijna alle vereenigingen in Breda, die door haar wetenschappelijk, cultureel en ontspanningsstreven en werken Breda maken tot wat Breda is. Kan het mooier en kernachtiger tot uiting komen, hoe Breda in al hare kringen zich één voelt met de Koninklijke militaire academie? Dat veelzijdige Bredasche leven behoort, als het ware, bij de Koninklijke militaire academie. De Academie heeft de duizenden cadetten, die zij in de honderd voorafgaande jaren geherbergd heeft, veel medegegeven voor het verdere leven, waarvan de herinnering honderden réunisten morgen ter bedevaart zal roepen naar dit oude, historische gebouw, naar deze gewijde plek. Maar die réunisten worden óók hierheen getrokken door de herinneringen aan de omgeving van de Koninklijke militaire academie, aan het blijde, het vreugdevolle, het typische Breda. Op allerlei wijzen demonstreert zich in deze dagen het medeleven der burgerij met de Koninklijke militaire aca demie en eveneens de dankbaarheid, dat deze inrichting tot opleiding van beroepsofficieren van de legers in Indië en hier te lande een eeuw lang in haar midden was gevestigd. Maar de Koninklijke militaire academie is wederkeerig innig dankbaar voor al hetgeen Breda zoo lang geweest is en nog steeds is voor alle geslachten van cadetten. De Ko ninklijke militaire academie staat hier nog altijd letterlijk en figuurlijk stevig en kerngezond, ondanks vele stormen, als een kostbaar gesteente van ons Vaderland, een ge steente, dat een deel van zijn schoonheid en schittering dankt aan hare omlijsting: het vriendelijke, gastvrije Breda, de heerlijke Baronie! Mijnheer de Burgemeester en mijnheer Smits, veroorlooft mij, dat ik thans over U heen, mij richt tot de overige aan wezigen. 113 s

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 121