biedsdeelen elders! Die officieren, zij hebben gearbeid en zij arbeiden nog aan een bij uitstek nationale taak. Door die gedachte hebben zij bezieling ontvangen tot hun arbeid en is hun de kracht gegeven om ook onder de denkbaar moei lijkste omstandigheden hun taak te vervullen, hun plicht te betrachten. Velen zijn bij het vervullen van hun plicht ge vallen. Aan hun nagedachtenis worde hier eerbiedige hulde gebracht. Het Nederlandsche volk heeft niet steeds blijk gegeven van de waardeering, die toekomt aan het leger en zijn aan voerders en dus ook niet aan het instituut, waar de aan voerders werden opgeleid. Daar zijn stroomingen, die zich kanten tegen elke weerbaarheidsgedachte, die de nationale weerloosheid propageeren en daarbij wel erkennen, dat het verlies van onze onafhankelijkheid daarvan het gevolg zou kunnen zijn, maar dat verlies niet het grootste kwaad achten. Daar zijn andere, die ten opzichte van de nationale weer baarheid helaas volkomen onverschillig zijn. De vereeniging ,,Ons Leger mag zich derhalve niet ver stouten te spreken namens het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, maar wèl mag zij dat doen als vertegenwoor digster van dat deel van het volk, dat in de weermacht ziet het instituut in de handen der Overheid, dat niet gemist kan worden, zoolang die Overheid het leven van ons volk, de geestelijke, zedelijke en stoffelijke goederen heeft te be schermen tegen aanvallen van buiten of van binnen. Zij wenscht hier haar dankbaarheid uit te spreken en hulde te betuigen aan het instituut, dat gedurende een eeuw de mannen heeft gevormd in nationalen zin voor hun natio- nalen arbeid. Zij heeft gemeend dat te moeten uitdrukken in een zicht baar teeken, in een eenvoudige gedenkplaat met een een voudig opschrift, 132

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 140