vijftigjarig bestaan der Koninklijke militaire academie. (De ouverture is met het oog op deze utvoering door den componist onlangs herzien.) b. Marche solenelle, door Govert Dorrenboom, voor orkest. (Onder leiding van den grijzen componist, die met jeug dig vuur het orkest leidde.) (Gecomponeerd en uitgevoerd bij de herdenking in 1903 van het 75-jarig bestaan der Koninklijke militaire academie en destijds opgedragen aan Z. E. luitenant-generaal A. Kool). c. Militaire Marsch-Fantasie (een Krijgsmansdroom) door den kolonel der genie b. d. Em. von Brucken Fock. (Onder leiding van den componist.) (Gecomponeerd en opgedragen aan de Koninklijke mi litaire academie ter eere der honderdjarige herdenking van hare stichting). Bij de conceptie van dit werk drongen zich als een visioen verschillende momenten uit het krijgsmansleven, in klanken, aan den componist op, waartusschen telkens eenzelfde marschthema naar voren trad, als 't ware uit beeldende den echten, opgewekten, militairen geest, die onder welke omstandigheden ook onaangetast blijft, den soldaat bezielt en hem tot groote daden in staat stelt. En met vorenbedoelde thema's vereenigd, klonken bij herha ling gedeelten van het ,,Wien Neerlandsch bloed" en van het „Wilhelmus", welk laatste volkslied in zijn geheel, tegen het slot, als uit een sluier te voorschijn rees, aldus op het gansche complex een nationalen stempel drukkende. Het was een groote eer voor de Academie, dat de oud kolonel van de genie Em. von Brucken Fock niet alleen deze muziek aan de jubileerende inrichting had aangeboden, 159

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 167