Claudia van Chalons en Mencia de Mendoza) tot de rijkste vorsten van zijn tijd. Als vriend en raadsman van Maximi- l'aan en Karei V behoorde hij tevens tot de invloedrijkste staatslieden. Uit zijn tweede huwelijk met Claudia van Chalons had Hendrik III een zoon, René van Chalons, die hem in 1538 opvolgde. Deze, die van zijn oom Philibert van Chalons het prinsdom van Oranje had geërfd, en op diens verzoek den naam van Chalons voerde, liet bij zijn dood de heerlijkheid Breda en het prinsdom Oranje in 1544 na aan zijn neef Willem van Nassau, in onze geschiedenis bekend als Willem de Zwijger. De vijfde groep stelt een valkenjacht voor in de bosschen om Breda, aangeboden door den Gouverneur van de stad, Justinus van Nassau, aan Prins Maurits, toen Heer van Breda, die in Mei 1624 met een gevolg van edelen en krijgsoversten, en vergezeld van zijn broeder Frederik Hen drik en den koning en de koningin van Bohemen, te Breda verbleef. De zesde groep geeft den krijgsraad weer, welk op 5 Oc tober 1637 op het kasteel van Breda werd gehouden door de bevelhebbers van de Spaansche bezetting der stad, en waarin tot de overgave aan Frederik Hendrik, die er elf weken te voren het beleg voor geslagen had, werd be sloten. Op 7 October trok de bezetting met volle krijgs manseer uit de stad, die sindsdien voor goed in handen der Staatschen bleef. De volgende groep is een herinnering aan Mei 1660: Hul diging van Karei II Stuart bij het herstel van het koning schap in Engeland op het kasteel te Breda. Nadat koning Karei I zijn toevlucht op het vasteland had moeten zoeken, waar hij geruimen tijd in Frankrijk en 170

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 178