Bij het lezen van deze namen ontrolt zich voor onze verbeelding de heele Indische krijgsgeschiedenis van de laatste 100 jaren. Atjeh, waar de strijd het langst en het meest verwoed gestreden is, bood de meeste gelegenheid zich te onderscheiden. De éclatante feiten speelden zich af op Sumatra (Atjeh, Gajo-, en Alaslanden, Deli, de Toba-landen, de Kwantan- districten, Djambi, Korintzi, Nias, Sipora, Palembang, de Lampongsche Districten), Borneo (zoowel in de Wester- als in de Zuider- en Ooster-afdeeling), Celebes (voornamelijk in Zuid-Celebes), de kleine Soenda-eilanden (Bali, Lombok, Soembawa, Flores, Soemba, Timor) en in de Molukken. Zijn de op dit tableau aangegeven namen onafscheidelijk verbonden aan de krijgsgeschiedenis der laatste 100 jaren, óók zijn ze dat met de Koninklijke militaire academie, de inrichting, waar de gedecoreerden hunne eerste militaire vorming ontvingen. Moge van hunne namen uitgaan eene opwekking tot zelf verloochenende vaderlandsliefde en tot onwankelbaren trouw aan het Koningshuis! Hierna speelde de cadetten-strijkmuziek het Wilhelmus (oude toonzetting) en schoven twee senaatsleden langzaam en plechtig het gordijn voor dit waarlijk mooie schilderij weg. De gouverneur, zeer onder den indruk van dit plechtig gebeuren, aanvaardde onder het uitspreken van de hier- volgende gloedvolle rede dit geschenk. Majoor Voskuil, Mijne Heeren, Ik ben er innig dankbaar voor, dat ik deze gebeurtenis als gouverneur van de Koninklijke militaire academie mag beleven. Een gebeurtenis, ja inderdaad, van groot gewicht en diepen zin. 189

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 199