Toen het denkbeeld werd geopperd om als geschenk der officieren, burgerleeraren en ambtenaren dit tableau aan de honderdjarige Academie aan te bieden, kan niemand het meer van harte en levendiger hebben toegejuicht dan ik. Want, zoo iemand, dan ben ik overtuigd van de kracht, den weldadigen invloed en de bezieling, die er kunnen uitgaan van momenten als dit. Maar meer nog: een geschenk als dit brengt binnen de Academie weder terug de namen van eenige honderdtallen cadetten, die hier op deze plaats hunne opleiding ontvingen en die, gelijk zoovele duizenden, na voltooiing hunner studiën de Academie verlieten vol goede voornemens, vol illusies, vol moed en hoop. De Academie volgde die duizen den van verre, maar moest overigens haar aandacht schen ken aan die vele anderen, die jongeren, die op hunne beurt een beroep deden op hare gaven en krachten. en zoo verbleekte wel eens het beeld van de ouderen. Maar nu zijn de namen van wie zich het meest hebben kunnen onderscheiden, weer binnen de muren der oude Academie teruggevoerd en thans omstraald door de gouden zon der glorie. De Academie is er dankbaar voor en als haar bestuurder en vertegenwoordiger moge ik hare blijd schap en erkentelijkheid vertolken voor het zichtbaar en tastbaar en zoo sprekend bewijs van de schoone resultaten, ook van haren dikwijls zoo moeilijken arbeid. Is de Academie dankbaar voor dit schoone geschenk, dat zij kan beschouwen als een historische schilderij en tevens als een brevet van geslaagden arbeid, geen oogenblik is er aan gedacht om dit kunstwerk op te bergen in hare histo rische verzameling. Neen, die sprekende en levende getuige nis kon en mocht geen andere plaats krijgen dan te midden van het volle cadettenleven, te midden van het opgroeiend 190

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 200