waarmee men in de voorafgaande halve eeuw genoegen had genomen. Toch was het peil van algemeen-wetenschappelijke ontwikkeling der candidaten nog niet hoog genoeg te noe men. Reeds spoedig en meerdere malen werden er ver beteringen aangebracht en telkens werden de toelatings maar vooral ook de examen-eischen zwaarder. Doch tegelij kertijd veranderde het karakter van deze, kortweg genoem de officiersopleiding uit de gelederen". Meer en meer werd het één aaneengeschakelde opleiding langs voorbe reidende scholen, cursussen en Hoofdcursus, zoodat van de toegelatenen het percentage van in practijk uitmuntende en boven anderen uitblinkende beroeps-onderofficieren steeds geringer werd. Ik meen hierop in het bijzonder den nadruk te moeten leggen, om U vooral te doen beseffen, dat reeds tientallen jaren geleden begonnen is met het omhoog brengen van het beginpunt en het uitbreiden van leerplannen en examen- eischen, teneinde de leerlingen op een hooger eindpunt af te leveren. Reeds bij de wijzigingen in 1910, maar vooral in 1917 en 1922 lag het in de bedoeling, de opleiding zóó te maken, dat de door den Hoofdcursus gevormde tweede-lui tenant hun militair-wetenschappelijke vorming zouden bou wen op een grondslag van algemeene ontwikkeling, gelijk aan die van hen, die het einddiploma eener hoogere burger school met 5-jarigen cursus verwierven. Inderdaad zou het dien weg zijn uitgegaan en daarvan zijn de in de laatste jaren geslaagden de voorbeelden ware 't niet, dat 's lands geldmiddelen en ook andere over wegingen niet konden veroorloven, dat zoodoende eigenlijk twee officiersopleidingen van volkomen gelijken aard naast elkaar zouden bestaan: de Koninklijke militaire academie en de (gewijzigde) Hoofdcursus. Daarom werd in 1923 besloten om, als overgangsmaat- 200

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 212