regel, den Hoofdcursus die zijn eigen leerplan en examen- eischen bleef behouden over te brengen naar Breda, al waar hij aan de Koninklijke militaire academie de hem nog restende vijf levensjaren zou doorbrengen. Menigeen heeft in het begin wel eens het hoofd geschud over, wat men noemde, het samenbrengen van hoofdcur- sianen en cadetten in één gemeenschap onder hetzelfde dak. Ik ben er trotsch op te mogen verklaren, dat in die vijf jaren èn in dienst, èn in het vereenigingsleven dank zij de medewerking van de leerlingen en de cadetten alles uitstekend is gegaan en geen wanklank is gehoord. En daarom heb ik er bijzonder prijs op gesteld om op dezen dag de plechtigheid van het uitluiden van de hoofdcursianen te doen opluisteren door het muziekkorps van de cadetten, het muziekkorps, waaraan tijdens de afgeloopen vijf jaren ook de leerlingen van den Hoofdcursus zoo krachtig en prettig hebben medegewerkt. Plaats en omstandigheden dwingen mij tot de grootste beknoptheid; toch hoop ik er in geslaagd te zijn, U er van te doordringen, dat de Hoofdcursus, was hij in stand gehouden, thans, of binnen een zeer kort tijdsbestek, zou zijn uitge groeid tot een opleidingsinrichting, gelijkvormig aan de Ko ninklijke militaire academie. En wat wij thans beleven, is dus feitelijk een overgaan van den Hoofdcursus in de Koninklijke militaire academie, waarbij dan niet te looche nen valt, dat de naam „Hoofdcursus" tot de geschiedenis gaat behooren. U wilt mij thans wel veroorloven eenige woorden te richten tot het Vaandel. Gij, Vaandel van den Hoofdcursus, zijt niet alleen het zichtbaar symbool van dezen inrichting. Ge zijt ook een treffend blijk van dankbaarheid. Want Gij waart bij het vijftig-jarig bestaan van den Hoofdcursus het geschenk, dat 201

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 213