Een cadetten korps om bij het eeuwfeest triomfantelijk met ei&en muziek de stad door te trekken, was er toen niet; het had ook niet voor den burgermeester met genoodigden langs het huis kunnen defileeren. Bij het thans in October 1928 gevierde eeuwfeeest hebben wij inderdaad een korps gezien, al hadden velen onzer het wel sterker gekend. In 1928 vond juist de kentering plaats, daar er toen 79 cadetten werden aangenomen. Een zóó aardig in elkaar gezet, schitterend geslaagd militair feest als thans voor H. M. de Koningin, autoriteiten, genoodigden, reünisten, enz. 19 October 1928 op het achterterrein heeft plaats gevonden, had in 1927 niet gehouden kunnen worden. Had de Koningin in 1927 een cadetten&orps kunnen inspecteeren? Ja en neen! Het korps had toen nauwelijks een feestavond in Concordia hebben kunnen geven. Het is van algemeene bekendheid, dat nog in 1928 zeer vele oud-cadetten zich hebben laten weerhouden om ter reünie op te gaan, uit krachte van de redeneering: het officierskorps is zoo ingekrompen, het leger is verminkt, de K. M. A. bestaat ternauwernood meer! Aan hen, die de feesten wèl medemaakten, bleek overtuigend, ,,que les absents avaient tort", ook in hun argumenten. Doch hoe veel erger zou de funeste invloed van één en ander in 1927 zijn geweest! Toen was er althans voor die vele generatiën, die een cadettenkorps van 300 a 340 jonkers hebben gekend, eenige grond om te zeggen: de K. M. A. is bijna niets meer. Den eersten dag der officieele feestviering kon de Minis ter van Defensie, namens de Regeering de Koninklijke on derscheidingen bekend makende, welke ter eere van het 100-jarig bestaan waren verleend, in zijne woorden in vlechten, hoe het aantal cadetten er op wees, dat wij in de stijgende lijn zijn. De Minister sprak de verwachting uit, dat de Academie eerlang weer geheel zal worden bevolkt, 276

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 288