DE CADET EN DE K.M.A. VAN HEDEN. EEUWFEEST INDRUKKEN. Le colonel c'est le régiment. De Gouverneur woont thans binnen de kasteelgrachten en is dus den Jonker nader gekomen. Hij zit er als het ware tusschen en het zou jammer zijn, dit contact door inschui ving weer te verbreken. Vroeger verscheen de cadet in groot tenue op het bureau van den Gouverneur om provoost in ontvangst te nemen. Dat was natuurlijk niet de schuld van den slotvoogd, maar de aanraking tusschen hem en den jeugdigen krijgsman was daardoor steeds min of meer van pijnlijken aard. We waren er toevallig getuige van, dat een Jonker bij den Gouverneur werd ontboden om een compliment in ont vangst te nemen voor het redden van een drenkeling. Een dergelijk contact schept andere verhoudingen, al behoeft er niet geregeld een Bredanaar voor in 't water te vallen. We hadden ook het voorrecht om samen met een verte genwoordiger der pers de gast te zijn van den Gouverneur aan den vooravond van het Eeuwfeest om over de K. M. A. en haar intern leven georiënteerd te worden. De Generaal schilderde met een paar woorden het markante verschil tusschen het verleden en het heden. Vroeger een groote vrijheidsbeperking voor allen en alleen eenige bevoorrech ting voor de allerbesten; thans een normale vrijheid van beweging en beperking voor hen, die er zelf aanleiding toe geven. Dat was inderdaad het beeld van voorheen en thans ,,in a nutshell" en de zegenrijke gevolgen zijn niet uitge- 282

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1929 | | pagina 294